Люки чавунні – конструкції, що використовуються для проходу до різних комунікацій, що розташовані під землею. Їх основним завданням є захист водостоку, трубопроводу або колодязя від пошкодження та, звичайно ж, забезпечення безпеки руху людей та транспортних засобів. Обладнані запірним пристроєм, каналізаційні люки з чавуну також оберігають підземні інженерні комунікації від несанкціонованих проникнень в них людей, тварин і атмосферних опадів.
Повна комплектація включає: кришку і корпус. Каналізаційні люки виготовляються найчастіше із таких матеріалів, як чавун та полімерні матеріали.
Каналізаційні чавунні люки – найпоширеніший вид люків. Оскільки подібні люки мають високий ступінь міцності, область їх використання не обмежена.
Люки діляться на легкі і важкі.
Тяжкі люки є високоміцними виробами, призначеними для захисту трубопроводів та інших споруд на промислових об'єктах та в таких місцях, де інтенсивний транспортний рух. Незаперечні плюси важких люків - їхня універсальність використання та зносостійкість. Істотним недоліком їх вважається велика вага, внаслідок чого працювати з ними незручно.
Люк чавунний легкий (тип л) відрізняється своєю полегшеною конструкцією. Отже, і робота з ним набагато зручніша, проте, зважаючи на полегшену конструкцію, подібні люки не такі міцні, тому область використання їх обмежена. Їх можна встановлювати лише в зелених і пішохідних зонах.
Багато чавунних люків забезпечені конструкцією, що передбачає спеціальні замки, які неможливо відкрити без особливого інструменту. Це є своєрідним захисним фактором, що перешкоджає несанкціонованому проникненню в каналізацію. Ще одним захисним фактором є округла форма люка, оскільки його кришка не провалиться в колодязь.
Недоліки всіх чавунних люків - схильність до корозії, примерзання до обічайки в зимовий час, велика вага, привабливість для любителів здавати чорний метал у пункти прийому.