Тротуарні люки встановлюються над оглядовими колодязями для того, щоб забезпечити технічним працівникам доступ до комунікацій, що розташовані під землею (трубопровідні, кабельні, стічні та зливові каналізації). Головним призначенням тротуарних люків є захист стоків та колодязів від пошкоджень, потрапляння до них сторонніх об'єктів та неправомірного доступу. Крім того, вони забезпечують нормальний рух пішоходів тротуарами.
Раніше всі люки виготовлялися виключно із чавуну. Це зумовлювалося достатньою міцністю та довговічністю даного матеріалу. Однак з настанням науково-технічного прогресу з'явилися нові технології, що призвели до появи полімерних, полімерпіщаних, композитних та гумових тротуарних люків. Далі розглянемо докладніше властивості та особливості застосування кожного різновиду люків.
- Чавунний люк. Даний вид відрізняється високою універсальністю, його можна застосовувати на тротуарах, скверах і парках, а деякі моделі можна встановлювати навіть на автострадах з інтенсивним рухом. До недоліків можна віднести трудомісткість установки та цінність для «мисливців за металом».
- Полімерний люк. Ці люки досить легкі та зручні у встановленні, крім того, такі люки можна виготовити у будь-якому кольоровому оформленні. Також важливий фактор – ціна, полімерний люк на порядок дешевший за чавунний. Полімерні люки ідеальні для парків та тротуарів, проте не можуть бути використані на проїжджій частині, оскільки не витримують навантаження понад 1.5 т.
- Полімерпіщаний складається з пластику підвищеного тиску з додаванням армуючого елемента (піску). Таке рішення є гідною заміною чавуну та дає високу міцність, а також стійкість до температурних коливань.
- Гумові люки. Такий люк має середні характеристики між полімерним та полімерпіщаним люками. Армований капроновою ниткою, такий люк може витримати навантаження до 12,5 т.
- Композитні люки мають такі самі властивості, як і їх полімерні побратими. Однак композит, в порівнянні зі звичайним полімером, має підвищений термін служби і трохи більше допустимого навантаження.